Název: Děti bude učit hip hop tanečnice z Afriky
Autor: Markéta Sanalla
Zdroj: MF DNES
Datum vydání: 3. 4. 2007
Strana: 2

Plzeň – Ojedinělou příležitost naučit se základům hudebního stylu zvaného hip hop budou mít 25. dubna děti ze sociálně slabých rodin v Plzni. Tanečnice a zpěvačka Sheema z Jihoafrické republiky jezdí za sociálně handicapovanými dětmi v mnoha zemích a nyní zavítá i do Plzně.

‚Sheema má připraveno zábavné odpoledne, kde se naučí základy hip hopu. To je hudební a taneční styl, který vzešel právě z ulice a je mladým dnes hodně blízký,‘ říká Michaela Hirtová, ředitelka společnosti Tady a teď. Právě ta akci pořádá.

‚Návštěva jihoafrické umělkyně je jen jednou z aktivit naší společnosti. Zaměřujeme se na poskytování služeb, které se týkají výuky nebo aktivit pro volný čas sociálně znevýhodněných dětí. Původně jsme spolupracovali především s dětmi z ústavní výchovy. Později jsme se zaměřili i na pomoc v sociálně vyloučených lokalitách, jako je třeba plzeňská Jateční ulice,‘ dodává Hirtová.

V rámci aktivit společnosti Tady a teď slouží právě v Jateční a Duchcovské ulici klub Deštník, kde se také uskuteční dubnové hiphopové setkání. ‚Klub se zaměřuje také na doučování především předškolních dětí a jejich přípravu na vstup do základní školy. Naši dobrovolníci je učí například jak správně držet v ruce tužku,‘ říká Hirtová.

Dobrovolníci, pracující v klubu Deštník, zajišťují pro děti také mnoho aktivit ve volném čase. S velkým ohlasem se setkaly zájmové kroužky rybaření, vaření nebo tance. ‚Část nákladů hradí společnost Tady a teď a malou částkou přispívají rodiče dětí. Naším cílem je také naučit rodiče, že je třeba poskytovat dětem vhodné podmínky pro přípravu do školy a podílet se na jejich vzdělání,‘ vysvětluje Hirtová.

Odpoledne s Sheemou je zdarma a je určeno všem sociálně handicapovaným dětem z Plzně. ‚Počet míst je ale omezen na dvacet, proto bude dobré, když se zájemci přihlásí už nyní. Je tak možné učinit v sídle společnosti Tady a teď na Mikulášském náměstí,‘ dodává Michaela Hirtová.