Název: Slibuju: místo pětky přinesu trojku
Autor: Jitka Šrámková
Zdroj: MF Dnes, Kraj plzeňský
Datum vydání: 03.04.2009
Strana: 3

Plzeň – Místo pětek to dotáhnu aspoň na trojky, nebudu už dostávat poznámky. To jsou cíle některých romských dětí, které se dostaly do programu plzeňské neziskové organizace Tady a teď. Dobrovolníci z řad budoucích učitelů a další nadšenci docházejí do problémových romských rodin a doučují děti.

„Bohužel máme málo dobrovolníků, jinak bychom uspokojili dalších dvacet zájemců. Byli bychom rádi, kdyby se přihlásili další dobrovolníci, pro které by to rozhodně byla velká pedagogická zkušenost,“ říká Šárka Vohlídalová z organizace Tady a teď.

„Rodiče za námi sami chodí, protože si to mezi sebou řeknou, ale právě kvůlimenšímu počtu dobrovolníků musíme některé odmítat,“ zdůrazňuje Vohlídalová. Podle ní většina dětí v projektu na sobě skutečně začne pracovat, jen dvě tři ročně skončí proto, že se nepřipravují a doučování neberou vážně.

„S každou rodinou nejdříve dohodneme cíl, který chtějí děti splnit, u někoho je to třeba omezit poznámky, u jiného zase vylepšit známky. Za půl roku se pak cíl vyhodnotí. Je potěšitelné, že tři čtvrtiny dětí cíl splní,“ říká Vohlídalová.

„Mnozí Romové si začali uvědomovat, že vzdělání se cení a že je to cesta z problémů. I když se někdy setkáváme s dětmi, které se mezi vrstevníky chlubí: To koukáte, bílý gádžo mě chodí doučovat,“ líčí Vohlídalová. Největším úspěchem dobrovolných doučovatelů je přestup jedné dívky ze zvláštní školy do normální devítiletky.