Název: Život v ghettu? Zahrajte si
Podtitulek: Nezisková organizace získala půl milionu na počítačovou hru
Autor: Evžen Zavadil
Zdroj: Plzeňský deník
Datum vydání: 5.4.2007
Strana: 1

Plzeň – Přes půl milionu korun získala v těchto dnech plzeňská společnost Tady a teď, která pomáhá začleňovat sociálně odloučené lidi do společnosti. Peníze má použít na výrobu počítačové hry Ghettout, která atraktivním způsobem simuluje život v ghettech. Jako nejlepší k poskytnutí peněz si projekt mladých Plzeňanů vybrala Nadace Vodafone. Ta ocenila v západních Čechách milionem korun pět projektů.

‚V přidělování grantů rozhoduje dobrý nápad. Tento kritérium splňuje. Má zbavit hráče předsudků souvisejících s životem v ghettech,‘ vysvětluje rozhodnutí člen nadační komise Filip Hrubý. Hra bude k dispozici veřejnosti na konci roku.
Připravovaná hra je svým zaměřením úplnou novinkou. Obdobný nápad měli už propagátoři hry Lidický památník. Jejich záměr představit historii zábavnou formou se ale nepovedl. Hra o vypálení Lidic občany pobouřila a byla stažena.
‚Hráči si vyzkouší, jaké je to žít na sociálních dávkách, řešit problémy s bydlením nebo komunikovat s úřady. Milovníci virtuální zábavy znají hry, kdy jsou vysazeni na pustém ostrově. Hra Ghettout by měla být obdobou. Hráč si na základě vlastního pocitu zkusí, že není jednoduché dostat se z této lokality ven,‘ popisuje připravovanou hru ředitelka Tady a teď Michaela Hirtová.

V Čechách existuje přes 300 chudinských domů a čtvrtí, v nichž žijí převážně Romové. V ghettech je koncentrováno kolem 80 tisíc lidí. Většina dospělých v těchto místech nemá práci, rodiny jsou závislé na sociálních dávkách a děti často končí ve speciálních školách.

Počítačová hra je volně inspirovaná deskovou hrou Cesta z ghetta, kterou vytvořila také organizace Tady a teď. ‚Je ale opravdu jen inspirací. Desková hra je určena pro střední školy. Ghettout má hrát kdokoliv. Musí být jednoduchá, hráči nesmí louskat zdlouhavé návody.

Chceme vsadit na dobrou grafiku a zábavné prvky ve hře,‘ říká dále Hirtová. Lukáš Soukup, který na počítačové hraje pravidelně, je k připravované novince zdrženlivý. ‚Nejtěžší bude zaujmout. Občasní hráči asi hrát budou, protože má být přístupná na netu, ale pravidelní hráči chtějí hry obtížnější,‘ domnívá se Soukup.

Nadace rozdávala:
Tady a teď 535 000 Kč (počítačová hra Ghettout)
Salesiánské středisko mládeže Plzeň 200 000 Kč (vzdělávací kurzy)
Církevní gymnázium Plzeň (hudební festival) 20 000 Kč