Název: Kroužky a centra pro děti se obávají, že kvůli novému zákonu zaniknou
Autor: Jitka Šrámková
Zdroj: www.idnes.cz
Datum vydání: 27. října 2014
Představitelé organizací, které se v Plzeňském kraji zabývají výchovou předškoláků ze sociálně slabších rodin, se obávají dopadu chystaného zákona o dětské skupině. Tvrdí, že navrhované přísné technické a hygienické normy by pro mnohá centra znamenaly likvidaci.
Nový zákon, který připravuje ministerstvo práce a sociálních věcí, je noční můrou provozovatelů mateřských center, odpoledních kroužků a řady dalších zájmových organizací pro předškoláky. Parlament hlasování o zákoně, proti kterému vystoupili lidé z organizací, jako jsou Člověk v tísni, Svaz skautů a skautek ČR nebo Unie center pro rodinu, oddálil o týden na žádost vládní strany KDU-ČSL.
„Doufám, že zákon přijat vůbec nebude, protože pak bychom klub pro předškolní děti ze sociálně slabých rodin museli zavřít,“ uvedla Michaela Hirtová z plzeňské společnosti Tady a teď. Ta klub provozuje přes pět let v soukromém domě v Koperníkově ulici v Plzni. Podle Hirtové zákon požaduje předepsaný počet místností, předsíněk, výšku umyvadel, počty záchodů.
„My, kteří jsme nedávno zvyšovali kapacitu o několik dětí na 15 a kvůli tomu jsme se stěhovali do větších prostor, bychom znovu určitě museli snížit stav, abychom neměli nad 12 dětí, protože pak bychom museli splňovat normy jako standardní mateřské školky. To znamená ještě tvrdší, než jsou v zákoně o dětských skupinách,“ popsala Hirtová.
Většina podobných klubů pro chudé děti podle ní normy nesplní z toho důvodu, že je umístěna přímo ve vyloučených lokalitách, kde jsou domy ve špatném technickém stavu.
„Podle nás je zákon upřednostněním výšky umyvadla před vzděláváním dětí z chudých rodin,“ myslí si Hirtová, podle které Tady a teď děti vzdělává proto, aby v klasické mateřské škole nebo později v základní škole nepokulhávaly za vědomostmi ostatních dětí.
Paradoxní podle ní je, že se stát nejdříve postará o to, aby kluby dostaly dotace z evropských fondů a mohly fungovat a pak je zákonem donutí zavřít, a peníze tak nebudou moci vyčerpat.
Podobně to vidí Aleš Kavalír z organizace Člověk v tísni, která více než před rokem založila klub pro předškolní děti ze sociálně slabých rodin v Rokycanech a také na činnost získala peníze z evropských fondů.
Ministryně mluví o změkčení podmínek
„Přestavba by nás stála desetitisíce až statisíce korun, které nemáme. Pro příští rok máme velkou starost najít vůbec peníze na jeden úvazek pracovnice, která s dětmi celý týden pracuje. Na zvyšování počtu záchodů, posouvání umyvadel, budování předsíní, na to my nemáme peníze,“ uvedl Kavalír.
Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová sice mluví o tom, že se budou pro tyto organizace podmínky změkčovat, ale to podle ohrožených organizací není žádná záruka, protože zákon se týká všech institucí, kam přichází za vzdělávací činností pravidelně dvě a více dětí.
„Když si dvě nadšenkyně pronajmou prostory a založí si taneční kroužek, tak se jich to týká také,“ popsala Hirtová, podle níž je zákon paskvil a popírá myšlenku, která před šesti lety měla pomoci zaměstnavatelům, kteří vytvářeli mateřská centra pro děti zaměstnanců.
„Pak se ale ozvaly stavební úřady či hygiena a původní myšlenka pomoci někomu se úplně vytratila,“ podotkla Hirtová.
„Zákon o dětské skupině, který bude schvalovat Poslanecká sněmovna, nepřináší avizovanou podporu rodičům a jejich dětem, naopak vážně ohrožuje fungování klubů a zařízení, které o ně pečují,“ stojí ve výzvě, kterou Česká rada dětí a mládeže, Člověk v tísni, Unie center pro rodinu a komunitu a Junák – svaz skautů a skautek ČR adresovali poslancům s tím, aby pro zákon nehlasovali. Zda je uposlechnou, se ukáže 31. října při hlasování.
Odkaz na článek: http://plzen.idnes.cz/zakon-o-detske-skupine-0bm-/plzen-zpravy.aspx?c=A141027_134308_plzen-zpravy_pp