Název: Člověk v tísni pomůže Plzni
Autor: Nataša Šedivcová
Zdroj: MF DNES
Datum vydání: 26.1.2006
Strana: 9 (Plzeňský kraj)
Plzeň – Řešit sociální situaci ve městě chce společnost Člověk v tísni. Kvůli tomu otevřela v Plzni svou pobočku. Jejím cílem je propojit služby místních úřadů a neziskových organizací a společně působit proti sociálnímu vyloučení lidí a chudinských ghet.
„Po pražské je to druhá pobočka, která bude působit v Plzni a okolí,“ řekl včera ředitel této společnosti Šimon Pánek. Dodal, že se současně otevírají i pobočky v severočeských městech Ústí nad Labem a Bílině.
V Plzni, Bílině a Ústí nad Labem už několik měsíců zavádí projekt Polis, což je komplexní sociální služba pro lidi, kteří žijí v sociálním vyloučení. Polis zároveň propojuje dostupné sociální služby v místě, pomáhá utvářet nediskriminanční prostředí na trhu práce a sociální politiky.
„Zároveň spolupracujeme s úředníky, policisty, učiteli, zastupiteli, sociálními pracovníky a dalšími,“ řekl šéf plzeňské pobočky Tomáš Hirt. Projekt podle něj financuje Evropská unie, která na všechny pobočky přispěje do roku 2008 dvaadvaceti miliony korun.
Polis navazuje na terénní sociální práci, v náplni má mimo jiné poradenství obcím a výzkumné aktivity s univerzitami. Propojuje neziskové organizace, město a Západočeskou univerzitu a další školy. Například partnery Polis jsou v Plzni občanské sdružení Začít spolu, společnost Tady a teď, úřad práce, Západočeská univerzita, Občanská poradna Plzeň, město Plzeň, gymnázium na Mikulášském náměstí a 21. základní škola.
Společnost Člověk už čtrnáctý rok organizuje humanitární a rozvojové projekty v krizových oblastech světa. Inspirovala se New Yorkem, kde do 70. let minulého století působily obrovské problémy vztahy mezi nejbohatší čtvrtí Manhattan a městskými částmi Harlemem a Bronxem s černošskými ghetty. New York investoval velké peníze do represí než začal se sociální prací. Trvalo ale 20 let, než se dostavily výsledky.