Prázdniny = okurková sezóna? V našem případě nikoli. Přinášíme vám krátkou zprávu o našich letních aktivitách.

A začněme naší největší letní událostí – týdenním pobytem pro 20 dětí. V podstatě celý červen jsme zamořovali sociální sítě s cílem získat od dárců chybějící peníze na jeho uskutečnění. „Vyplatilo se nám to. Díky kampani jsme získali 60 tisíc korun od několika desítek dárců. Společně s dotacemi od městských částí a Odboru bezpečnosti a prevence kriminality jsme tak mohli uskutečnit pobyt v oblíbeném Mukařově v Českém ráji i letos,” vrací se do nedávné minulosti ředitel Míra Gažák.

„Úřad práce Mukařov vyhlašuje výběrové řízení na tyto pozice,” zahájila v Mukařově celotýdenní hru Hanka (viz fotografie výše). Děti brzy po příjezdu absolvovaly vstupní pohovory a pak se na týden staly novináři, údržbáři, pomocnými sílami v kuchyni či obchodníky. Díky šikovnosti všech tak skvěle fungovala kuchyně, celkový provoz tábora a o všem navíc informovaly Solidní noviny. Za odvedenou práci dostávaly každý večer pomyslné koláče – děti hospodařily s výdělky, za něž mohly poslední večer nakoupit věci v dražbě sportovních potřeb. A čekaly na ně rovněž povinnosti a nástrahy dospěláckého života – platba nájmu či zákeřná lichvářka Karolína.

Solidní noviny (s inzercí)

„Lichvářka si neváhala zaplatit celou půlstranu inzerce v Solidních novinách. Se šéfredaktorem i jeho zástupcem jsme její nabídku probrali a došli k názoru, že to nebude poprvé, kdy peníze zválcují novinářskou etiku,” směje se  Kuba. Hra na dospělé šla ruku v ruce s paralelní hrou Cesta kolem světa. Když novináři odhodili pera a údržbáři sekyry, vydali se napříč všemi kontinenty – Severní a Jižní Amerikou, z asijského paláce (hrad Bezděz) do zátoky v Sydney (zátoka Máchova jezera) až na závěrečné olympijské hry v Řecku.

Z výletu na Bezděz

I proto, že počet zájemců o letní pobyt každoročně několikanásobně převyšuje kapacitu 20 dětí, podnikáme ještě menší „výjezdy” pro další zájemce. Základnou těchto výjezdů byl už poněkolikáté Kemp U Přívozu v obci Nadryby, malebném místě na Berounce s převozem, krásnými lesy, loukami a hlavně příjemným personálem, který vyšel i letos maximálně vstříc všem našim požadavkům. Jako první výjezd uskutečnil Klub Placka, tak si na něj trochu zaostříme.

Zoom in

Devět dětí se začátkem srpna vydalo pod stany s Klárou, Bárou a Olčou. „Počasí vyšlo skvěle, stihli jsme spoustu her, jednu oslavu i oblíbený převoz. Děti strávily ve vodě tolik času, až jsme se s Olčou a Bárou bály, že se nám rozpustí,” přiblížila obavy vedoucích Klára. V rámci jedné odpolední hry děti zdolaly vytyčenou trasu a z ulovených indícií nakonec na louce složily i písně. „Vybírali jsme písničky, co jsme je už někdy slyšely zpívat. Zazněla třeba táboráková, Citronky a také Ššš z Rebelů,” dodává Klára.

Adios

Na dvoudenní dobrodružství v Nadrybech vyjel také Pánský klub, konkrétně sedm hochů z druhého stupně ZŠ. Dva naši Kubové a skvělí dobrovolníci Radek s Vaškem pro kluky připravili noční bojovku či vysilující putování na trase Nadryby-Dolany a očistný sjezd stejné trasy zpět v kánoích. Vyčerpané posádky pak zvládli už jen sníst výbornou pizzu a uklidit.

Dobré to měli

Tereza, Klára a Karolína vyjely na třídenní pobyt s pěti dívkami. „V Nadrybech jsem byla se stejnou skupinou už vícekrát, letos to ale bylo nejlepší. Holky jsou už v podstatě dospělé, velmi rozumné. Vše se neslo v naprostém klidu, strašně jsme si užily i tak jednoduché hry jako město/jméno, holky si užily plavbu na kánoi i přípravu pizzy,” říká Tereza.

Keep calm & Dámský klub

Prázdniny nejsou ale jen výlety a zábava. Pro zájemce jsme dvakrát týdně zajistili skupinové doučování. Proběhlo 12x za účasti celkem 24 různých dětí a zapojili se do něj i naši dobrovolníci. Na doučování chodily děti, aby oprášily znalosti před začátkem nového školního roku. Individuálně jsme se pak věnovali dětem, které koncem srpna čekala opravná zkouška – nejčastěji z matematiky. Díky intenzivní práci nakonec šest dětí a mladistvých reparáty zvládlo úspěšně. Nejmladší reparátník byl v 5. třídě, nejstarší dívka pak prošla do 3. ročníku střední školy.

Letní skupinové doučování

Pro většinu rodin, s nimiž spolupracujeme, znamená začátek školního roku spíše starost spojenou s velkými výdaji za školní pomůcky. Díky podpoře města Plzně jsme některým z rodin mohli pro děti poskytnout aktovky, penály či výtvarné potřeby. Kromě všech zmíněných aktivit ale rozhodně neubylo problémů dospělých, a tak jsme celé léto v rámci terénních programů pomáhali lidem hledat bydlení, řešit exekuce i další tíživé situace.

Ale o tom zase někdy příště…

 

Výjezdy klubů Placka, Pánský klub a Dámský klub byly realizovány a finančně podpořeny v rámci projektu Analema, který je hrazen z programu Prevence sociálního vyloučení a komunitní práce Úřadu vlády ČR.