Název: Dobrovolníci doučují děti
Podtitulek: Společnost Tady a teď doučuje děti v chudých rodinách, chybí jí dobrovolníci
Autor: Evžen Zavadil
Zdroj: Plzeňský deník
Datum vydání: 02.08.2007
Strana: 4

Šance na úspěch je minimální, přesto se stále znovu pouští do sysifovského úkolu. Doučují v sociálně vyloučených lokalitách, snaží se dětem předat nejen vědomosti v konkrétních předmětech, ale i každodenní návyky, které v˙rodině v drtivé většině chybí.

‚Mám osobní motto 100 ku 2, to znamená ze stovky doučovaných dětí dostat dvě na střední školu. Je to sebezáchovné motto, jinak člověku hrozí brzký syndrom vyhoření,‘ varuje před přehnaným očekáváním sociální pracovník neziskové organizace Tady a teď Jakub Václavů, který sám doučuje a má na starosti i doučující dobrovolníky.

‚Jsme moc spokojení. Doslechli jsme se o této možnosti od známých z Jateční ulice, tři z našich dětí se doučují již dva roky a je to znát. Ale pochopitelně musíme občas dětit rochu nutit, někdy se jim nechce,‘ popisuje vyučovací proces Ladislav Koki, otec šesti dětí.

Hanku, jejich dvanáctiletou dceru, doučuje absolventka sociální péče Nina Rottová. ‚Je to znát na vysvědčení, Hance se opravdu známky z angličtiny zlepšily. Potíž je s motivací dětí. Rodiče je nevedou ke vzdělání, vliv okolního prostředí je prostě někdy silnější než naše občasná snaha něco s tím udělat,‘ obává se konečných výsledků doučující studentka.
Po dvou letech plánuje, že změní rodinu, kam bude chodit vyučovat. ‚Určitě jsem už ztratila počáteční odstup, a to se projevilo na přístupu rodičů i Hanky. Sice jsem se s nimi víc sblížila, na druhou stranu přistupovali volněji ke svým povinnostem,‘ konstatuje Rottová. Podle Václavů se bude organizace snažit studenty střídat v rodinách maximálně po roce výuky.

Společnost Tady a teď vede dobrovolnický program individuálního vzdělávání pro sociálně slabší rodiny třetím rokem. ‚Postupně docházíme k dalším pravidlům, která se vyplatí dodržovat. Jedním z nejdůležitějších je určitě pravidlo třikrát a dost, kterým jasně dáváme najevo, že budeme doučovat jen tam, kde je o to zájem a rodina a děti jsou schopny dodržovat alespoň základní dohody,‘ říká Václavů. Sám Jakub Václavů musel kvůli porušení této dohody ukončit spolupráci v polovině doučovaných rodin.

Pravidla doučování

  • doučuje se v rodinách, kde oba rodiče (partneři) mají pouze základní vzdělání – vybírá se z rodin, které jsou ve finanční tísni a nemohou si doučování platit – dobrovolníci se ve většině případů snaží dodržovat heslo třikrát a dost, tj. pokud ‚žáci‘ třikrát nejsou na dohodnuté schůzce, dohoda končí
  • dohoda o vyučování se sjednává písemně
  • v současné době je do programu organizace Tady a teď zařazeno 25 dobrovolníků a 30 rodin, na ‚čekací‘ listině je 20 rodin
  • program většinou probíhá ve vyloučených lokalitách: Jateční, Duchcovské, Resslově, Koperníkově, Plachého ulici, na Petrohradě, Vinicích