Název: Doučování, to je frajeřina!
Autor: Eva Kolářová
Zdroj: Plzeňský deník
Datum vydání: 4. 5.2006
Strana: 11

Plzeňští středoškoláci a vysokoškoláci dobrovolně doučují děti ze sociálně vyloučených lokalit. Nabídka služby nestačí pokrýt obří poptávku.

Plzeň – Obrovskou poptávku po jedné ze svých služeb zaznamenává organizace Tady a teď. Ta už tři roky organizuje doučování dětí v sociálně vyloučených lokalitách. Hlavním cílem je prevence proti odebírání ratolestí do ústavní péče. „Začínali jsme v Jateční ulici, pak v Resslově, Plachého, na Lochotíně, na Slovanech a pořád přibíráme další lokality,“ vyjmenovává ředitelka Tady a teď Michaela Hirtová.

Doučující se sami ještě učí

Děti doučují dobrovolníci z řad studentů vysokých nebo středních škol. Nyní jich má organizace k dispozici 29. „Je to pořád málo, strašně špatně se nám shánějí další. Přitom spousta lidí má o službu zájem,“ dodává Hirtová. Podle ní si hlavně středoškoláci musí snahu pomáhat a zadarmo doučovat často tvrdě vybojovat. Většinou jim to nechtějí povolit rodiče nebo se na ně opovržlivě dívají kamarádi.

Děti chtějí svého vlastního doučujícího

„Špatně se učí, já sama mu to neumím vysvětlit,“ uvádí matka 12letého Lukáše, kterého půl roku doučuje student Jakub Václavů. Na Lukášově hodnocení ve škole i jeho chování je to už prý poznat. „Jsem v kontaktu s jeho učitelkami, to je jedna z nejdůležitějších věcí. Lukáš hlavně potřebuje vědět, že jsme nad ním nezlomili hůl, že má šanci se z problémů ve škole dostat,“ dodává Václavů.
Zrovna když šel včera za svým „studentem“, odchytila ho na chodbě už poněkolikáté malá dívka s tím, ať jí sežene také někoho na doučování. „Je to pro ně frajeřina mít svého doučujícího. Je to někdo, kdo přichází pouze za nimi a pouze kvůli nim,“ vysvětluje Hirtová dívčin zájem o přípravu do školy.

Když učitelé jsou kamarády

Základem dobrovolnické práce je samotné doučování, často ale nezůstává jen u něj. „Doučující by měl přicházet do domácnosti minimálně jednou v týdnu. Může klienta vzít na výlet nebo do kina, nemělo by se tak ale dít na úkor učení,“ doplňuje ředitelka organizace Tady a teď.

Kamarádství pomáhá dětem při výchovných problémech. Vidí ve starším příteli pozitivní vzor, každý týden se na něj těší. „Kuba je fajn,“ říká o Jakubovi Václavů Lukáš, jeho maminka ještě dodává: „Je celý ze zlata, jsme rádi, že k nám chodí.

Fakta o doučování

  • Poskytuje ho organizace Tady a teď
  • Je určeno pro děti ze sociálně vyloučených lokalit
  • Je to prevence proti odebírání dětí do ústavní péče
  • Doučující jsou středoškoláci nebo vysokoškoláci
  • Doučujících je nyní 29
  • Poptávka po službě převyšuje nabídku
  • Doučování probíhá doma u dítěte
  • Doučující má k dítěti docházet minimálně jednou týdně