Autor: Jitka Šrámková
Zdroj: Plzeňský deník
Datum vydání: 19.3.2005
Strana: 9

Plzeň – Miluška chodí do třetí třídy. Před půl rokem propadala z většiny předmětů. Na jejím posledním vysvědčení se ale objevila jen jedna dvojka a jinak samé jedničky. Je to výsledek práce nejen Milušky, která teď chodí do školy moc ráda a baví ji matematika i čeština, ale i pracovníků neziskové organizace Tady a teď, která již od roku 2004 navštěvuje početné sociálně slabé rodiny s dětmi v městském domě na Jateční třídě a pomáhá jim s učením.
„Dětem sem chodí pomáhat patnáct studentů Západočeské univerzity, k doučování můžeme využívat místnost městské policie na Jateční třídě,“ říká Michaela Kitzbergerová z Tady a teď. Učení přímo v domácnostech zdejších rodin je podle ní problematické, protože v jedné místnosti zde často bydlí čtyři pět lidí, takže pro učení nejsou podmínky. Špatné známky mají podle rodičů z Jateční někdy na svědomí i učitelé, kteří jsou vůči Romům předpojatí. To potvrzuje i matka Milušky Naděžda Gažová. Miluška se podle ní zlepšila i proto, že její učitelka odešla na mateřskou a ta nová je velmi vstřícná.
„Některé věci do školy jsme nemohli Milušce koupit a ona to pak odnášela špatnými známkami,“ líčí otec Štefan Gažo.
„Propadala z prvouky, nyní z ní má jedničku,“ dodává hrdě. Ve škole se díky doučování zlepšil i syn Gažových Vilda. Z češtiny měl pětky, teď ji má mezi dvojkou a trojkou.
„Hodně dětem pomohli,“ říká na adresu organizace Tady a teď Diana Badžová, jejíž dceru doučuje Michaela Kitzbergerová. Ta na Jateční dochází třikrát v týdnu. Na doučování do konce loňského roku přispíval Plzeňský kraj. Nyní studenti pomáhají bezplatně. Tady a teď totiž čeká na peníze z grantu.