Název: Učí školáky kráčet životem
Podtitulek: Společnost Tady a teď objíždí školy s výukovým programem, který má děti vychovávat
Autor: PAVEL PECHOUŠEK
Zdroj: MF Dnes, Kraj plzeňský
Datum vydání: 06.02.2009
Strana: 2

Nýřany – “Máme práci, vydělali jsme si na byt a můžeme se odstěhovat,” křičí dvanáctiletý Zdeněk na své kamarády ze sedmé třídy základní školy v Kamenném Újezdě u Nýřan. “My nemůže nic sehnat. Všechny peníze jsme prohrály v automatech,” smutně odpovídaly stejně staré spolužačky Iveta a Katka. Tento dialog se včera klidně mohl odehrát ve kterémkoliv ghettu, kde žijí převážně lidé z okraje společnosti. Ve skutečnosti se tak ale bavily děti nad speciálním výukovým programem, který má dětem poradit jak podobným situacím v životě předcházet.

Program představila společnost Tady a teď, která se zabývá pomocí lidem právě z takových lokalit. Hra se nazývá GhettOut.

Na začátku příběhu je muž, jehož rodina žije v bytě ve čtvrti zvané Vybydlov, kterou chce jeho majitel srovnat se zemí.

“K dispozici má osm tisíc korun, se kterými musí vyžít. Do roka musí sehnat peníze nebo zdroj příjmů na nový byt,” popisuje zápletku hry Michaela Hirtová ze společnosti Tady a teď. Muž vychází na ulici a tam je na něj přichystána celá řada lákadel, například restaurace, dealeři drog nebo herny, kterým musí odolat a zároveň se postarat o ženu a děti.
“Muž si musí najít práci, udržet si ji, začít šetřit peníze, neupadnout do dluhů, jinak mu exekutoři zabaví celý majetek,” doplňuje Jakub Václavů. Hru už naučili hrát děti v několika dětských domovech a nízkoprahových zařízeních v celých západních Čechách. Teď ji ukazují na základních školách.

“Po hraní následuje diskuse o tom, proč děti reagovaly právě tímto způsobem,” vysvětluje Václavů. Podle něj 90 procent dětí jde nejdříve o herny. “Tam prohrají peníze a potom už možností moc nemají. Ale je dost takových, co si pak vydělají, práci si udrží a nemusí si půjčovat,” tvrdí Václavů. Podle výchovné poradkyně ze základní školy v Kamenném Újezdě reagovaly děti překvapivě kladně.

“Upoutat jejich pozornost s nějakým výukovým programem je dost těžké. Tady se to určitě podařilo. Vtáhlo je to do děje. Prostě počítač udělal svoje,” myslí si.

Ředitelé základních škol, kteří mají o hru zájem, si ji mohou stáhnout z webových stránek www.ghettout. cz. “Na základních školách se můžeme po domluvě zastavit a děti hru naučit. Vše je bezplatné,” říká Michaela Hirtová s tím, že zájemci mohou psát na e-mail info@tadyated.org.

GhettOut

Na nové výukové hře se podíleli lidé z plzeňských občanských sdružení zabývajících se sociální péčí a také katedra sociální a kulturní antropologie ZČU v Plzni, společnost Ulice a Člověk v tísni. Svojí písní hru doprovodila skupina Bow Wave.