Název: Město chce pro zónu Plac další dotace, asistentky prý fungují
Autor: Dana Veselá, Klára Mrázová
Zdroj: plzensky.denik.cz
Datum vydání: 23.1.2015

Plzeň – Lokalita Plac. Řeč je o problémovém vnitrobloku Plachého a Korandovy ulice v Plzni, na nějž dohlíží asistentky městské policie, neziskové organizace, úředníci i zástupci škol.

Všichni dohromady se spojili do pracovní skupiny, scházejí se každé dva týdny a aktuálně řeší problémy tzv. sociálně slabých obyvatel, kteří tu žijí.

„Jde o projekt prevence kriminality dotovaný ministerstvem vnitra,“ uvedl šéf magistrátního odboru bezpečnosti Aleš Průša. Na ten může navázat další dotace, tentokrát do městských domů. Je šance získat peníze například do bezpečnostních zárubní a dveří nebo tu opravit osvětlení.

Podle Průši jsou právě pro tuto lokalitu vyhrazeny dvě romské asistentky městské policie, které dokážou s místními obyvateli spolupracovat. „Začaly tu působit jako preventistky a jsou úspěšné. Třeba v případě záškoláctví dětí nebo přesvědčování obyvatel, aby dodržovali stanovené podmínky,“ vysvětlil Průša. Cíl – zlepšovat tamní podmínky pro soužití obyvatel této lokality s okolními lidmi, dohlížet na dodržování veřejného pořádku a zvýšení pocitu bezpečí v těchto místech se prý daří naplňovat.

Problémy jsou tu zřejmé – až 90procentní míra nezaměstnanosti a častá zadluženost vůči městu nebo dopravním podnikům. „Klienti nežijí v dobrých životních podmínkách, nacházejí se ve špatné finanční situaci, s čímž se jim primárně snažíme pomoci. Pak přichází na řadu práce s jejich dětmi,“ uvedla ředitelka společnosti Tady a teď Michaela Hirtová. Dodala, že do lokality pravidelně dochází sedm terénních pracovníků, někteří z nich se věnují právě doučování dětí. „Úspěchem pro nás je, když rodiče pošlou své dítě po základní škole dále studovat,“ dodala Hirtová. Ročně tady organizace kontaktuje asi 150 lidí.

Podle primátora Martina Zrzaveckého (ČSSD), který má bezpečnost ve městě na starosti, je práce koordinační skupiny důležitá. „Dohled tu provádějí pracovníci sociálky, městští strážníci, neziskové organizace. A je potřeba, aby si jejich zástupci předávali mezi sebou aktuální informace a vzájemně se mohli doplňovat,“ prohlásil primátor. Letos získalo město prostřednictvím odboru bezpečnosti dotaci z ministerstva vnitra právě na asistentky. „Vzhledem k tomu, že se projekt v Plzni osvědčuje, budeme žádat o podporu znova,“ dodal primátor.

Odkaz na článek: http://plzensky.denik.cz/zpravy_region/mesto-chce-pro-zonu-plac-dalsi-dotace-asistentky-pry-funguji-20150123.html