Název: Šest desítek dětí v Plzni čeká na pomoc dobrovolníků
Autor: ČTK
Zdroj: plzensky.denik.cz
Datum vydání: 17.dubna 2014

Plzeň – Zhruba šedesát dětí ze sociálně vyloučeného prostředí v Plzni čeká na svého dobrovolníka, tedy člověka, který by byl ochoten věnovat mu dvě hodiny týdně svého času k doučování a staršímu školákovi pak dělal „mentora“, tedy podporoval jej při přechodu na učiliště.

Dobrovolníky hledá nezisková organizace Tady a teď, jež v Plzni už deset let pomáhá sociálně vyloučeným jednotlivcům a rodinám. Její pracovníci i dobrovolníci dosud takto dětem i jejich rodičům věnovali několik tisíc hodin. ČTK to řekla ředitelka společnosti Michaela Hirtová.

„Jde o děti, které mají na základní škole potíže a jejich rodiče nemají moc možností, jak jim v mimoškolním vzdělávání pomoci, protože například sami nemají ukončení základní vzdělání nebo se nachází v sociálně komplikované situaci,“ uvedla. Právě takovým dětem dobrovolníci pomáhají s přípravou do školy, doučováním, do rodiny pak dochází terénní pracovník z Tady a teď, jenž pracuje s rodiči. „Naši ‚teréňáci‘ se snaží vůbec stabilizovat to rodinné prostředí. Jde o to, že rodiny často nemají peníze a pokud rodiče řeší, že jim hrozí vystěhování, jde škola stranou,“ uvedla.

Za posledních pět let podpořila organizace v projektu na podporu vzdělávání 276 dětí a 225 rodičů, dobrovolníci jim poskytli 5342 konzultací.

Podporu se snaží Tady a teď zajistit také dětem v posledních ročnících základní školy, které řeší otázku, zda pracovat „načerno“ nebo se jít vyučit. Rozhodování jim ztěžuje fakt, že v mnohačetných rodinách je každý příspěvek do rozpočtu dobrý, rodiče dítě většinou ke studiu nevedou. Pomoci má projekt Mentoring. „Od roku 2010 jsme asistovali 70 dětem při podání přihlášky na střední školu nebo učiliště, 37 z nich studium zahájilo, 18 se dostalo do 2. ročníku, dva klienti už mají výuční listy,“ uvedla Hirtová.

Dobrovolník neboli mentor v takovém případě je průvodcem dítěti ve složité situaci, představuje mu možnosti, chodí s ním na dny otevřených dveří a podobně. Důležitá je i podpora po nástupu na učiliště. „Mentor by se měl stát dítěti kamarádem, někým bližším z vnějšího světa. Snažíme se proto co nejvíce ‚napárovat‘ dvojici, aby si lidsky sedla,“ uvedla Hirtová. Praxe ukazuje, že větší ambice se vyučit, ale i výdrž mají dívky.

Největší skupinu dobrovolníků u Tady a teď tvoří studenti Západočeské univerzity, svůj volný čas ale věnují i jiní lidé. Nábory klientů Tady a teď nedělá, sami si o službě mezi sebou řeknou, případné tipy přicházejí od sociálních odborů i škol. Aktuálně má Tady a teď kolem deseti mentorů, pro podporu vzdělávání má zhruba 60 dobrovolníků.

Tady a teď nabízí i další služby, například terénní programy pro dospělé klienty, předškolku, kurz českého jazyka pro děti cizince a další.
Zdroj: http://plzensky.denik.cz/zpravy_region/sest-desitek-deti-v-plzni-ceka-na-pomoc-dobrovolniku-20140417.html

Odkaz na článek: http://plzensky.denik.cz/zpravy_region/sest-desitek-deti-v-plzni-ceka-na-pomoc-dobrovolniku-20140417.html